Wpływ prawidłowego wysypiania się na kondycję oczu

Wpływ prawidłowego wysypiania się na kondycję oczu

12 stycznia 2017 Wyłącz przez Radek

Sen to czas regeneracji naszego organizmu. Według licznych wyników badań przyjmuje się, że powinniśmy spać od 7 do aż 8,5 godziny, aby nasze ciało odpowiednio współpracowało i reagowało. Dzieci powinny spać nawet jeszcze dłużej, aż do 11 godzin dziennie.

To jednak tylko teoria – jak w realny sposób spanie wpływa na kondycję naszych oczu i na nasz wzrok? Niestety obecnie w pościgu za pieniędzmi i z powodu licznych rozrywek oraz stresów, często śpimy za mało – średnio około 6 godzin dziennie. To częste przewinienie wielu z nas. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z podstawowego wpływu niewystarczającej liczby godzin snu na nasz organizm – przemęczenie czy problemy z koncentracją to podstawowe kwestie.

Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, jakie ma to rezultaty dla naszych oczu. Tymczasem podczas snu nasze oczy nie tylko odpoczywają, tak jak cały organizm, ale dodatkowo także się regenerują. Najczęściej do ich odpowiedniej regeneracji, aby na drugi dzień oczy znowu mogły w pełni funkcjonować, potrzebne jest co najmniej 5 godzin snu.

Oczywiście to uśredniona liczba i wszystko zależy od organizmu. Co z naszymi oczami, jeśli śpimy zbyt krótko? Może dochodzić do skurczu powiek lub też obrzęku nerwu wzrokowego, co jest nie tylko bardzo niekomfortowe, ale też niebezpieczne dla naszego zdrowia. Krótki sen może prowadzić także do wysuszania niezregenerowanych oczu.

Zbyt mało odpoczynku może także prowadzić do zmniejszenia odporności całego organizmu, a w rezultacie to infekcji oczu. Dlatego warto się wysypiać!.