Soczewki kontaktowe – czy mogą wpłynąć na wysuszanie oka?

Soczewki kontaktowe – czy mogą wpłynąć na wysuszanie oka?

20 grudnia 2016 Wyłącz przez Radek

Soczewki są owiane różnymi legendami, które nie zawsze mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Jednym z takich mitów jest wysuszanie przez soczewki oczu.

Czy rzeczywiście soczewki kontaktowe, które powinny wzmacniać nasz wzrok, mogą zamiast tego wysuszać oczy? Same soczewki nie mają takich właściwości. Bardziej uzależnione jest to od higieny stosowania soczewek kontaktowych.

Załóżmy na przykład, że nie dbamy o czystość soczewek, nie czyścimy ich w specjalnym płynie i wkładamy do oka brudne. To natychmiastowo może spowodować różne komplikacje, zaczynając od wysuszonych oczu, a na chorobach oka kończąc.

Podobnie jest w przypadku, gdy tygodniowe soczewki stosujemy na przykład przez miesiąc. To wszystko dodatkowo podrażnia.

Jeśli jednak cierpimy na suche oczy i mamy tego świadomość, to warto poinformować o tym okulistę przed wyborem soczewek. Wówczas pomoże on nam tak dobrać soczewki, aby odpowiednio współpracowały one z suchymi oczami i miały dodatkowe funkcje nawilżające.

Na rynku jest obecnie coraz więcej takich soczewek. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie ma takiej konieczności, to wcale nie powinniśmy nosić soczewek, tylko pozostać przy okularach.

Soczewki powinny być stosowane dopiero przy większych wadach wzroku, a nie przy minimalnych, które w zasadzie nie mają dużego wpływu na widoczność. Jeśli jednak już jesteśmy skazani na soczewki, to powinniśmy wybierać te lepszej jakości, aby nie podrażnić oka, nie wysuszyć go, ani nie doprowadzić do zapalenia spojówek.