Rodzaje alergii oczu i ich symptomy

Rodzaje alergii oczu i ich symptomy

13 stycznia 2017 Wyłącz przez Radek

Alergie oczu są niestety coraz bardziej powszechne. Szczególnie, że mogą zarówno występować samodzielnie, jak i być w połączeniu z innymi dolegliwościami takimi jak choroby skóry czy układu oddechowego. Najczęściej jednak alergiczne zmiany w oku związane są z katarem siennym. Jakie znamy najpopularniejsze rodzaje alergii oczu? Jednym z najbardziej dokuczliwych jest ostre alergiczne zapalenie spojówek.

Zdarza się to wtedy, gdy do oka dostają się różnego rodzaju alergeny takie jak kurz czy też pleśń. Dolegliwość ta objawia się poprzez swędzenie, pieczenie i zaczerwienie oczu, a dodatkowo występować może także nieprzyjemne wydzielina. Infekcja ta jest na tyle ostra, że nie sposób nie zauważyć jej symptomów. Alergiczne zapalenie spojówek może być także sezonowe.

Dotyczy szczególnie osób, które zmagają się z katarem siennym. W tym wypadku spojówka jest często obrzęknięta, a dodatkowo łączy się to także z wyraźnym zaczerwienieniem i pieczeniem oka. Te zmiany alergiczne występują jednak tylko w okresie, gdy nasila się alergia i jej symptomy, dlatego też nazywana jest sezonową. Dokuczliwe jest także atopowo zapalenie spojówki i rogówki.

Jest to sygnał, jaki wydają nam nasze oczy, gdy są nadwrażliwe na jakiś czynnik zewnętrzny. W tym wypadku samo zapalenie łączy się często także z astmą czy też gorączką sienną. Najczęściej ta alergia pojawia się u młodych mężczyzn i może trwać nawet kilka lat. Tutaj pojawiają się takie objawy jak łzawienie, swędzenie i światłowstręt.