Problemy w noszeniu soczewek kontaktowych

Problemy w noszeniu soczewek kontaktowych

8 lutego 2017 Wyłącz przez Radek

Soczewki kontaktowe to doskonały zamiennik okularów. Szczególnie, gdy mamy większą wadę wzroku i musielibyśmy nosić okulary z większymi, nieatrakcyjnymi szkłami. Często jednak w związku z noszeniem soczewek kontaktowych pojawiają się także mniejsze i większe problemy, z którymi pacjent musi sobie poradzić. Co do nich zaliczmy? Na pewno uciążliwe może być ciągłe zmienianie soczewek.

Najlepsze soczewki mogą zazwyczaj funkcjonować do tygodnia noszenia, maksymalnie miesiąca. Dlatego też należy je regularnie wymieniać na nowe, co wiąże się nie tylko z dodatkową pracą czy częstszymi wizytami w sklepie, ale także z dodatkowymi, często niemałymi wydatkami. W przypadku okularów zazwyczaj jest to jednorazowy wydatek. Problematyczne może być także codzienne wkładanie sobie soczewek do oka.

Co prawda teoretycznie nie ma w tym nic trudnego, ale niestety wielu z nas ma problem z wkładaniem sobie czegokolwiek do oka. Tymczasem w przypadku soczewek trzeba robić to codziennie i to najczęściej samodzielnie. Gdy się już przyzwyczaimy, to nie jest to żaden problem, ale początkowo niejedna osoba może mieć pewne opory. Soczewki należy także regularnie czyścić – nieczyszczone i niezadbane soczewki mogą doprowadzić do infekcji oczu, które będzie później ciężko wyleczyć.

W celu czyszczenia soczewek należy kupić specjalny, sterylny płyn, do którego codziennie wkładamy soczewki na noc. Mycie pod bieżącą wodą jest również groźne – w wodzie kranowej jest osad, który może później zalegać na soczewkach.