Jak rozpoznać stany zapalne oczu?

Jak rozpoznać stany zapalne oczu?

15 października 2016 Wyłącz przez Radek

Nasze oczy często dają nam sygnały, że nie wszystko jest z nimi okej i wymagają leczenia. W takiej sytuacji tylko od nas zależy, czy dostrzeżemy te ostrzegawcze znaki czy też przejdziemy obok nich bez mrugnięcia okiem. Jak zachowuje się oko, które cierpi na stan zapalny? Co powinno być dla nas powodem wizyty u okulisty? Na pewno niepokojące może być zaczerwienienie oka, szczególnie, że może to być chociażby objaw jaskry, która ostatecznie może doprowadzić do całkowitego ociemnienia. Równie dobrze może być to także objaw podrażnionych czy zmęczonych oczu, jednak nie powinniśmy go lekceważyć, szczególnie, gdy zmagamy się z nim dłuższy czas.

Sygnałem powinien być dla nas także ból oka. Często jego przyczynami są kwestie związane z urazami mechanicznymi, ale nigdy nie można ich zlekceważyć. Problemy z widzeniem to zazwyczaj początek poważniejszych dolegliwości, dlatego to także kwestia, którą powinniśmy skonsultować z lekarzem. Może to być równie dobrze początek zaćmy, jak i po prostu potrzeba kupienia okularów.

Nasz wzrok niestety nie jest niezniszczalny, a im szybciej zauważymy jego pogorszenie, tym szybciej jesteśmy w stanie zahamować negatywne skutki. Pamiętajmy, że wszelkie niepokojące sygnały powinniśmy możliwie szybko skonsultować z okulistą. Przecież to nie boli, a specjalista może bardzo szybko zdiagnozować dolegliwości i pomóc nam zapobiec poważniejszym chorobom. Dlatego też pamiętajmy o regularnym odwiedzaniu okulisty, także w celach kontrolnych.