Istotna rola rzęs w mechanizmie widzenia

Istotna rola rzęs w mechanizmie widzenia

23 listopada 2016 Wyłącz przez Radek

O oczach zazwyczaj wiemy naprawdę wiele. Wiemy, że składają się one chociażby ze spojówki, rogówki czy twardówki. Mało tego, często znamy działanie poszczególnych składowych oka. Wiemy też jak o nie dbać, a także jakie symptomy mogą świadczyć o chorobie.

Rzadko jednak wiemy, jaką rolę pełnią rzęsy i czy znaczą one cokolwiek w kwestii mechanizmu widzenia. Na początek kilka ciekawostek dotyczących rzęs. Mamy ich więcej na górnej powiece, gdzie znajduje się ich około 200, niż na dole powiece, gdzie doliczyć się można ponad 100 rzęs. Średnio rzęsy mają żywotność około 120-130 dni – po tym czasie wypadają, a w ich miejsce wyrastają nowe.

Te na górnej powiece są dłuższe i i mogą mieć około 12 milimetrów długości. Rzęsy to domena ssaków – czy to owady czy to gady nie mają rzęs. Kluczowa dla wzroku funkcja rzęs to funkcja ochronna. Jeśli zbliża się jakieś zagrożenie dla naszego oka, to zadaniem rzęs jego temu zapobiec.

Szczególnie skuteczne są w ochronie naszych oczu przed takimi czynnikami zewnętrznymi jak kurz czy pyłki. To także zabezpieczenie przed owadami czy też roztoczami. Rzęsy są bardzo delikatne i czułe – w zasadzie na każdy, najdelikatniejszy i najsubtelniejszy nawet bodziec reagują automatycznie, zamykając przy tym powiekę oka. Składają się, tak jak i inne włosy na naszym ciele, w aż 97 procentach z keratyny i w 3 procentach z wody.

Choć rzadko je doceniamy, to powinniśmy o nie dbać – rzęsy są naprawdę ważne, jeśli chodzi o ochronę naszych oczu.