Funkcje i znaczenie spojówki w procesie widzenia

Funkcje i znaczenie spojówki w procesie widzenia

20 stycznia 2017 Wyłącz przez Radek

Oko to niezwykle skomplikowany narząd. Dochodzi w nim do różnego rodzaju procesów, które ostatecznie prowadzą do tego, że mamy wzrok. Oko ściśle współpracuje z mózgiem, aby przekazywać widziane przez nas obrazy także do naszego umysłu. Dlatego też warto znać chociażby podstawową budowę oka i wiedzieć o tym, co się na nie składa. Jedną z kluczowych części oka jest spojówka. Spojówka najczęściej nazywana jest narządem dodatkowym oka. Uściślając – jest to błona śluzowa, pokrywająca zarówno wewnętrzną część powiek, jak i przednią część twardówki (czyli białą część oka), która znajduje się na zewnątrz. Całość nazywana jest w tym wypadku workiem spojówkowym.

Jakie funkcje pełni spojówka? To przede wszystkim ochrona oka. To ona bierze na siebie większość drobniejszych infekcji czy urazów. Jednocześnie spojówka odpowiada także za odżywianie rogówki. Groźne są jednak zapalenia spojówek, które dotykają w zasadzie wszystkich. Spojówki są bardzo narażone na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne, dlatego musimy wiedzieć jak postępować w razie zakażenia czy też infekcji. Warto zainwestować wówczas w krople, które ukoją ból czy też szczypanie, a dodatkowo o przemywaniu oczu naparem z rumianku. Wszelkie schorzenia i zapalenia spojówek wpływają na nasze widzenie. Możemy odczuwać wówczas piasek w oczach czy też mieć ograniczony zasięg wzroku.

Oczy także w charakterystyczny sposób swędzą – ważne jest jednak, aby nie drapać ich, bo to tylko skumuluje nieprzyjemne uczucia.