Czym grozi uszkodzenie rogówki oka?

Czym grozi uszkodzenie rogówki oka?

27 grudnia 2016 Wyłącz przez Radek

Rogówka oczu to jedna z najbardziej narażonych na uszkodzenia część oka. Podatna jest zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na różnego rodzaju stany zapalane, które mogą przeradzać się także w wirusowe zapalenie oka. Czym grozi uszkodzenie rogówki? Sytuacja jest o tyle trudna, że nawet drobne i z pozoru niegroźne podrażnienie rogówki, jest bardzo bolesne.

W tym gronie wymienić można chociażby uszkodzenie nabłonka rogówki – co prawda szybko się goi, ale wiąże się z silnym bólem. Czasami rogówka może stać się sucha i fałdująca się. Zazwyczaj są to objawy spowodowane zbyt małą ilością witaminy A w organizmie oraz nieprawidłową dietą.

Ostatecznie prowadzi to do refrakcji oka, a to powoduje z kolei konieczność częstej zmiany szkieł. Niebezpieczne jest także wirusowe zapalenie rogówki oka. Tutaj dużym problemem jest zakaźny charakter tej choroby – jeśli nieprawidłowo utrzymujemy higienę, to może łatwo przedostać się także do rogówki drugiego oka.

Wirus może być przenoszony także drogą płciową. Jeśli wirusowe zapalenie nie zostanie odpowiednio szybko zdiagnozowane i wyleczone, to grozi bardzo poważnymi powikłaniami i komplikacjami. Pamiętajmy, że rogówka jest na tyle ważną częścią oka, że większość uszkodzeń powinniśmy skonsultować z okulistą.

Wiele z urazów może doprowadzić do permanentnego uszkodzenia oczu, a w rezultacie do osłabienia naszego wzroku. Dlatego tez stałe kontrole u okulisty i obserwowanie rogówki oraz innych części oka jest na wagę złota.