Co mówi kolor oczu o stanie naszego zdrowia?

Kolor oczu traktujemy zazwyczaj jako dodatek. Może w dużej mierze decydować o tym, czy dane oczy uznamy za ładne czy nie. Lubimy się też prześcigiwać w określaniu, czy dane dziecko ma oczy po ojcu, czy być może po matce.

Rzadko zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że kolor oczu może także świadczyć o naszym stanie zdrowia. W jaki sposób? Według badań ludzie o danym kolorze oczu są bardziej narażenia na choroby pewnego typu. Oczywiście nie ma tutaj stu procent zgodności, ale zauważono taki trend.

Dla przykładu – zaćma jest częstą chorobą szczególnie wśród osób starszych. Jest to tak zwane zmętnienie obrazu. Jak wykazują badania, ludzie o oczach ciemnych i piwnych są znacznie bardziej narażeni na tę chorobę.

Inaczej sytuacja wygląda w kwestii czerniaka. To bardzo groźna choroba skóry, zaliczana do tych nowotworowych. Tutaj większe ryzyko zachorowania stwierdzono o osób, które mają niebieski kolor oczu.

Z kolei kwestii bielactwa jest odwrotnie – tutaj to ciemnoocy powinni się bardziej obawiać choroby. Czy kolorowe oczy to oznaka choroby? Zazwyczaj nie. To po prostu znak charakterystyczny, który może mieć wpływ na atrakcyjność i związany jest często z kwestiami genetycznymi, ale rzadko jest to wyznacznik jakiegoś schorzenia.

Na sam kolor oczu nie mamy oczywiście żadnego wpływu, ale już na stan naszych oczu i profilaktyczne działania przeciwko różnego rodzaju chorobom już jak najbardziej. Jak widać kolor naszych oczu może być dla nas ważną wiadomością, przed którymi chorobami najbardziej trzeba się wystrzegać.